PİLATES İLE GELECEĞE YATIRIM YAPIN 

PİLATES İLE GELECEĞE YATIRIM YAPIN 

Toplumumuzda pilates bilinci giderek artmasına rağmen çevremde pilates yapmayanlarda gözlemlediğim görüş ikiye ayrılıyor; biri, “herkesin yaptığı sporu yapmam, ayrıca pilates çok yavaş, beni zayıflatmaz.” diyenler. Diğeri ise, “top üzerinde yuvarlanmam ben.” diyenler. On küsür senedir yapmış olduğum pilates hakkında size şunu söyleyebilirim; pilates yaşam tarzınız haline gelmeli, başlayanlar ‘Asla bırakmasın’. Henüz denememiş olanlar ise hemen ‘Pilatese başlasın’. Pilates bir insanın kendisine yapacağı en büyük yatırım..!

Pilates, Joseph Pilates tarafından I. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir rehabilitasyon yöntemidir.

“Pilates vücut eğitimi, vücut istikrarınızı geliştirir, duruşunuzu düzeltir, gücünüzü artırır, zihninizi ve ruhunuzu canlandırır.” Joseph Pilates

Pilatesin altı prensibi vardır;

  • Konsantrasyon
  • Kontrol
  • Stabilizasyon
  • Akıcılık
  • Doğruluk
  • Nefes

Pilatesle zayıflayamam spor salonuna gidiyim diyenler; vücut bilinci olmadan yapacağınız hareketlerle kuvvetli kaslarınızı daha çok kuvvetlendirirsiniz fakat zayıf kaslarınızı çalıştıramazsınız. Pilates bu noktada devreye giriyor; zayıf kaslarınızı güçlendiriyor, tüm vücut bilincini ve dengesini artırıyor. Bu nedenle pilatesin etkisi çok daha geç görülüyor fakat uzun süreli oluyor.

Pilatesle doğru postüre (duruş) sahip olursunuz. Sırt ağrılarınızdan kurtularak, dik bir duruşa sahip olursunuz. Vücuttaki bütün kas gruplarının çalışmasını sağlar ve kasları belirginleştirir. Güç merkezinizi kuvvetlendirir. Böylece güçlü bir karın, bel ve pelvik tabana sahip olursunuz. Doğru nefes almayı öğrenmenizi sağlar ve konsantrayon gelişiminize yardımcı olur. Sakatlıkları engeller ve esnekliğinizi artırır aynı zamanda günlük hayatınızdaki stresi azaltır. Herkesi bu sağlıklı yaşam forumuna bekleriz.

MERVE UYANIK
PİLATES EĞİTMENİ
TÜRKİYE CİMNASTİK FEDERASYUNU PİLATES ANTRENÖRÜ

 

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Your email address will not be published.