SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Dans etmek öncelikle bir yaşam biçimidir. Dans etmeye başladıktan sonra kendinizi tek bir türle kısıtlamaz, ileri seviyelerde başka türleride öğrenmeye başlarsınız. Bu sebeple hangi dans daha faydalıdır? Sorusuna tek bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Ama genel itibariyle tüm dansların hem bedene hem de kişisel gelişime çeşitli faydaları vardır. Beden dilini doğru kullanabilmek, vücudun esnemesini sağlamak, fit bir görünüme kavuşmak ve kilo vermek öne çıkan faydaları arasındadır. Ruhsal gelişim içinde önemlidir. Öncelikle kişiler arasında uyum sağlamayı, kalabalık içerisinde hareket etmeyi ve disiplinli olmayı öğrenirsiniz.
Dans okulu seçmek, en az yapmak istediğiniz dansı seçmek kadar önemlidir. Zira profesyonel olmayan eğitmenlerle bu tutkunuzu yok edebilirsiniz. Sizi bu konuda teşvik eden eğitmenlerle ise uzun süren bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu durum dikkate alırsak mutlaka dans okulunun eğitmen kadrosunu incelemek gerekir. Daha sonra okulun nerede bulunduğu, sınıf özellikleri, derslikleri ve hijyeni karar vermenizde önemli rol oynayacaktır. Ayrıca hangi dans türlerinde eğitim verdiği de çok önemlidir.
Her dans türünün kendine ait öğretme metotları ve belli bir süresi vardır. Eğer eğitim süreci uzun bir dans türü seçecekseniz öğrenmek içinde o kadar fazla vakit ayırmanız gerekir. Breakdance, hip hop ve bale gibi türleri bu konuya örnek olarak göstermek mümkündür. Sosyal Latin dansları ve salon dansları ise daha kısa sürede öğrenilebilecek türlerdendir. 2 ila 4 ay içerisinde iyi bir sosyal dansçı olabilirsiniz. Amacınız profesyonel olmaksa bunun net bir cevabı yoktur.
Öncelikle dans türleriyle ilgili genel bir bilgi sahibi olarak işe başlayabilirsiniz. Doğduğu bölge ve ortaya çıkış hikayesi sizi bir dans türüne yaklaştıracaktır. Dans videoları izlemekte bu aşamada önemli bir adımdır. Videolardaki figürleri ve koreografileri inceleyerek size en yakın dans türüne karar vermeniz mümkündür. Yapabileceğiniz ya da yapamayacağınız figürleri yine bu videolarda tespit edebilirsiniz. Ayrıca herkesin kendine ait bir tarzı olduğunu unutmamalısınız. Eğlenceli misiniz yoksa romantik biri mi? Bu sorunun cevabını kendinize net olarak verebiliyorsanız dans seçmenizde o kadar kolay olacaktır.
Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle hangi dans türünü seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin bale gibi eğitim süresi uzun olan bir dal seçerseniz en az 4 yaşında başlamanız isabetli olacaktır. Hip hop, break dance gibi kategoriler içinse 15 ila 25 yaş arasında eğitim alabilirsiniz. Zira bu dans türlerinde akrobatik hareketlerin olması için vücudunuzu önceden hazırlamak ve çeşitli egzersizler yapmak gerekiyor. Vals, tango, salsa gibi dans türleri içinse belli bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaştan kişiler bu danslarla ilgili eğitim alabilirler.