Swing dersi, Lindy Hop dersi başlıyor

Swing dersi, Lindy Hop dersi başlıyor

YILDIZ DANS AKADEMİ de
SWING dersi – LINDY HOP dersi
Muharrem AYDOĞAN eğitmenliğinde
Perşembe günleri 20:30 da!!!!!

Siz de içi içine sığmayanlardan mısınız?
Yoksa “Herşey çok sıradan gelmeye başladı, bir yenilik lazım!” diye düşünmeye mi başladınız?
Ya da bir çılgınlık yapmak mı istiyorsunuz?
Şu an doğru yerdesiniz!

Hayatınıza çok eğlenceli bir hareket katmak,
Hemen her yerde karşınıza çıkan müziklerle dans etmek,
Ve artık monotonluktan kurtulmak istiyorsanız…

Acele edin!
Hemen kaydınızı yaptırın…

Muharrem Aydoğan hakkında!
Türkiyede swing dans stillerini başlatmış ve günümüzdede halen ilerletmekte, eğitimlerini yurt içi ve dışında vermektedir,
swingturk dans akademisi kurucusu Muharrem Aydoğan Dünya dans olimpiyatları swing jitterbug şampiyonluğuna sahiptir,
4-6-8 tempolu jazz adımları ve bouns ile yapılan swing dans sitilleri 13 adet farklı tarza sahiptir, lindy hop, jitterbug,boogie woogie,shag,balboa charleston .. bazılarıdır. Swing yeni dönemde Lindy Hop,Charleston ve Jitterburg türleri ile birleşmiştir. LINDY HOP 1920lerin sonunda amerika birlesik devletlerinde ortaya cikan ve jazzin swing döneminde ve özellikle buyuk orkestralarin ortaya cikmasiyla ortaligi kasip kavuran, 1927 yilinda o dönem hemen hemen her sey de yapildigi gibi charles lindberghin ilk defa atlas okyanusunu ucarak asmasina ithafen lindy hop ismi verilen dans. tipki jazzda oldugu gibi bu dans da köklerini avrupa ve afrika geleneklerinden alir. genelde sosyal olarak yapilan bu dans gösteri amacli yapildiginda karakteristik olarak buyuk oranda Akrobatik hareketlere yer verir. ROCK’N ROLL Dansın en bilindik hareketi, erkeğin kadını havaya doğru atıp sonra tekrar yakalamasıdır. Dansta akrobatik hareketler kullanılır. Günümüzde daha çok gösteri amacıyla sergilenen bir yarışma dansı haline gelmiştir. ABD’de ortaya çıkan dans 1945 sonrası Avrupa’da da kendine yer bulmuştur.

1930-40 ve 50 li yılların dansını, zamanın havasını yaşamak isteyenlere otantik swing dans stilleri eğitimi – lindy hop –

YILDIZ DANS AKADEMİ
Koşuyolu Mahallesi Dinlenç Cad. Arda Sokak No:4A Kadıköy / İSTANBUL
(Tepe Nautilus AVM karşısı)

Telefon :
0216 450 66 88
0535 857 99 72
0555 543 93 98

SWİNG NEDİR?

Swing, 20. yüzyılın en popüler caz hareketidir. Swing dansından önce swing bir müzik türü olarak gelişim göstermiş, dans da bu müziğe uyum ile kendini belli etmiştir.

Swing çiflter halinde yapılan bir danstır. Swingte temel bir adımı vardır. Dört ölçülü bu adımlamada bir ve iki yavaş; üç ve dört ise hızlıdır; yani tempo “yavaş, yavaş, hızlı, hızlı” şeklindedir. İlk iki hareket yavaş olduğu kadar bedenler birbirine daha yakın olacak şekilde yapılır; üçüncü ve dördüncü hareketler ise daha hızlı yapılırken çiftler birbirlerinden de biraz uzaklaşırlar.

Swing dansındaki temel adımlama partnerlerin birbirine çok yakın olmasını gerektirdiğinden bu adımlamanın çiftlerin ayrılmasını gerektirecek şekilde icra edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, ilk iki adım standart adımlamada olduğu üzere yapılırken üçüncü ve dördüncü adımlar arkaya açılmak sureti ile yapılır.

Temel adımlamadan sonra swing dansının tekniğindeki en önemli detaylar dönüşlerdir. “Koltuk altı dönüşü” adı verilen erkeğin yönlendirmesi ile kadının kol altından dönerek açılması en belirgin dönüş şeklidir.

Swing türleri birbirinden ritim olarak ayrışmaktadır. Temel swing dansına “single swing” denir. Single swing dışında double swing ve trible swing gibi türler de geliştirilmiştir. Trible swing boogie boogie ve rock & roll türüne yakın bir ritme bürünür. Swing dansında müzik türü de çok önemlidir. Eşlik eden müzik swing dansının türünde belirleyici olmaktadır, öyleki müziğe göre swing, “disco swing” gibi isimler de alabilmektedir.

Swing dansı birçok tempoya imkan veren çok keyifli bir sosyal dans türüdür.

Lindy Hop nedir?

1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına kadar devam eden ve cazın altın çağı olarak kabul edilen swing dönemi, cazın yalnızca dinlenilmesi amacıyla değil, aynı zamanda dans edilmesi için de icra edildiği; müzisyenlerin müziğin ritmini ve yorumunu, dansçılarla etkileşim içerisine girerek oluşturduğu; büyük orkestralar ile beraber anılan bir dönemdir. Lindy Hop ise, işte bu müzikler eşliğinde yapılmış, swing ailesinden, Harlem kökenli, Afro-Amerikan bir sokak dansıdır.

Lindy Hop, swing danslarının en yaygın hali olarak bilinmesinin yanı sıra, sıklıkla “orijinal swing” olarak da yorumlanır. Charleston, tap ve breakaway gibi danslardan evrilen Lindy Hop’un, Afrika danslarının, Avrupa kökenli eşli dansların 8 vuruşluk yapısı ile harmanlanmış hali olduğu söylenebilir.

Dansa Lindy Hop adı, Charles Lindbergh’in (takma adı ile “Lindy”nin) 1927 yılında, Spirit of Louis adındaki uçağıyla Atlantik okyanusunu uçarak geçmeyi başarması üzerine verilmiştir. Dansa adını veren dönemin ünlü dansçısı Shorty George’un gazete manşetlerinden esinlendiği ve söz konusu manşetlerden birinin “Lindy Hopped the Atlantic” olduğu söylenir.

Lindy Hop, Harlem sokaklarının yanı sıra, o dönemde sıklıkla “dünyanın en güzel balo salonu” olarak nitelenen Savoy Balo Salonu’nda gelişmiştir. Dönemin ünlü dansçıları ile Cab Calloway, Tommy Dorsey, Louis Armstrong, Count Basie, Duke Ellington gibi efsane müzisyenler ve orkestraları, Savoy’da buluşmuş; ortak enerjileri ile hem müziği, hem de dansı şekillendirmiştir.

Hem dansı, hem de müziği ile 20. yüzyılın en büyük ve en popüler caz akımı olarak kabul edilen Swing hareketi, Harlem’den ve Savoy’dan tüm Amerika’ya, oradan da Hollywood filmleri aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Lindy Hop, 1945’ten itibaren müziğin de yavaş yavaş değişmeye başlamasıyla etkinliğini yitirse ve 30 yıl unutulsa da, 1980’li yılların başında yeniden keşfedilmiş ve yıllar içerisinde yeniden yaygınlaşmıştır.

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Your email address will not be published.