SWING – LINDY HOP – ROCK’N ROLL yeni açılacak sınıf için kayıtlar başladı!

SWING – LINDY HOP – ROCK’N ROLL yeni açılacak sınıf için kayıtlar başladı!

SWING – LINDY HOP – ROCK’N ROLL başlangıç seviye yeni sınıfımız için kayıtlarımız başladı.
Ders gün ve saatimiz, Salı 20:00-21:00 arasıdır.

Derslerimiz Haftada 1 gün 1 saat, ayda toplam 4 saat şeklindedir.

Siz de içi içine sığmayanlardan mısınız?
Yoksa “Herşey çok sıradan gelmeye başladı, bir yenilik lazım!” diye düşünmeye mi başladınız?
Ya da bir çılgınlık yapmak mı istiyorsunuz?
Şu an doğru yerdesiniz!

Hayatınıza çok eğlenceli bir hareket katmak,
Hemen her yerde karşınıza çıkan müziklerle dans etmek,
Ve artık monotonluktan kurtulmak istiyorsanız…

Acele edin!
Hemen kaydınızı yaptırın…

SWİNG NEDİR?

Swing, 20. yüzyılın en popüler caz hareketidir.  Swing dansından önce swing bir müzik türü olarak gelişim göstermiş, dans da bu müziğe uyum ile kendini belli etmiştir.

Swing çiflter halinde yapılan bir danstır. Swingte temel bir adımı vardır. Dört ölçülü bu adımlamada bir ve iki yavaş; üç ve dört ise hızlıdır; yani tempo “yavaş, yavaş, hızlı, hızlı” şeklindedir. İlk iki hareket yavaş olduğu kadar bedenler birbirine daha yakın olacak şekilde yapılır; üçüncü ve dördüncü hareketler ise daha hızlı yapılırken çiftler birbirlerinden de biraz uzaklaşırlar.

Swing dansındaki temel adımlama partnerlerin birbirine çok yakın olmasını gerektirdiğinden bu adımlamanın çiftlerin ayrılmasını gerektirecek şekilde icra edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, ilk iki adım standart adımlamada olduğu üzere yapılırken üçüncü ve dördüncü adımlar arkaya açılmak sureti ile yapılır.

Temel adımlamadan sonra swing dansının tekniğindeki en önemli detaylar dönüşlerdir. “Koltuk altı dönüşü” adı verilen erkeğin yönlendirmesi ile kadının kol altından dönerek açılması en belirgin dönüş şeklidir.

Swing türleri birbirinden ritim olarak ayrışmaktadır. Temel swing dansına “single swing” denir. Single swing dışında double swing ve trible swing gibi türler de geliştirilmiştir. Trible swing boogie boogie ve rock & roll türüne yakın bir ritme bürünür. Swing dansında müzik türü de çok önemlidir. Eşlik eden müzik swing dansının türünde belirleyici olmaktadır, öyleki müziğe göre swing, “disco swing” gibi isimler de alabilmektedir.

Swing dansı birçok tempoya imkan veren çok keyifli bir sosyal dans türüdür.

Lindy Hop nedir?     

1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına kadar devam eden ve cazın altın çağı olarak kabul edilen swing dönemi, cazın yalnızca dinlenilmesi amacıyla değil, aynı zamanda dans edilmesi için de icra edildiği; müzisyenlerin müziğin ritmini ve yorumunu, dansçılarla etkileşim içerisine girerek oluşturduğu; büyük orkestralar ile beraber anılan bir dönemdir. Lindy Hop ise, işte bu müzikler eşliğinde yapılmış, swing ailesinden, Harlem kökenli, Afro-Amerikan bir sokak dansıdır.

Lindy Hop, swing danslarının en yaygın hali olarak bilinmesinin yanı sıra, sıklıkla “orijinal swing” olarak da yorumlanır. Charleston, tap ve breakaway gibi danslardan evrilen Lindy Hop’un, Afrika danslarının, Avrupa kökenli eşli dansların 8 vuruşluk yapısı ile harmanlanmış hali olduğu söylenebilir.

Dansa Lindy Hop adı, Charles Lindbergh’in (takma adı ile “Lindy”nin) 1927 yılında, Spirit of Louis adındaki uçağıyla Atlantik okyanusunu uçarak geçmeyi başarması üzerine verilmiştir. Dansa adını veren dönemin ünlü dansçısı Shorty George’un gazete manşetlerinden esinlendiği ve söz konusu manşetlerden birinin “Lindy Hopped the Atlantic” olduğu söylenir.

Lindy Hop, Harlem sokaklarının yanı sıra, o dönemde sıklıkla “dünyanın en güzel balo salonu” olarak nitelenen Savoy Balo Salonu’nda gelişmiştir. Dönemin ünlü dansçıları ile Cab Calloway, Tommy Dorsey, Louis Armstrong, Count Basie, Duke Ellington gibi efsane müzisyenler ve orkestraları, Savoy’da buluşmuş; ortak enerjileri ile hem müziği, hem de dansı şekillendirmiştir.

Hem dansı, hem de müziği ile 20. yüzyılın en büyük ve en popüler caz akımı olarak kabul edilen Swing hareketi, Harlem’den ve Savoy’dan tüm Amerika’ya, oradan da Hollywood filmleri aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. Lindy Hop, 1945’ten itibaren müziğin de yavaş yavaş değişmeye başlamasıyla etkinliğini yitirse ve 30 yıl unutulsa da, 1980’li yılların başında yeniden keşfedilmiş ve yıllar içerisinde yeniden yaygınlaşmıştır.

Rock’n Roll dansı Nedir?

Düz bir tanımla, “sallan ve yuvarlan” anlamına uygun olarak yapılan bir dans türüdür.

20.yy toplum dansı olan boogie boogie’den türetilmiştir. ABD’de ortaya çıkmış ve özellikle 1945 sonrası Avrupa’da da kendine yer bulmuştur. Disk jokey Alan Freed tarafından yaygınlaştırılan bu dans kimilerinin düşündüğünü gibi A. Freed’in türettiği bir tür değildir. Adı 1954-1960 yılları arasında çok popüler olan Rock müzik tarzından esinlenerek verilmiştir.

Rock’n Roll dansı, Rock and Roll denen müzikle birlikte 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. Dansın en bilindik hareketi, erkeğin kadını havaya doğru atıp sonra tekrar yakalamasıdır. Pek çok akrobatik hareketler kullanılır. Günümüzde daha çok gösteri amacıyla sergilenmektedir.

YILDIZ DANS AKADEMİ

Koşuyolu Mahallesi Dinlenç Cad. Arda Sokak No:4A Kadıköy / İSTANBUL
(Tepe Nautilus AVM karşısı)

Telefon :
0216 450 66 88
0535 857 99 72
0555 543 93 98

http://swingkursu.yildizdansakademi.com/
http://lindyhopkursu.yildizdansakademi.com/
http://rocknrollkursu.yildizdansakademi.com/
www.yildizdansakademi.com

Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Your email address will not be published.