İzlemeniz Gereken En İyi 10 Dans Filmi

İzlemeniz Gereken En İyi 10 Dans Filmi

Dans etmek sizin için bir tutkuysa ve dansla ilgili her şeyi öğrenmek istiyorsanız dansla ilgili filmlere göz atmanızı öneririz. Sinemanın konusu olmuş danslar ve dansçılar ilginizi çekebilir. Hemen her filmde de bir dans sahnesi vardır. Şimdi sizlere konusu sadece dansla ilgili olan filmlerden bahsedeceğiz. Hala izlemedikleriniz varsa bu akşam bir film izlemeye ne dersiniz? IMDB puan sıralamasına göre en popüler dans filmleri:

1. Singin’ in the Rain

IMDb Puanı: 8,3 – IMDB Sayfası →

IMDb puanı en yüksek dans filmi olan Singin’in the Rain, mutlaka izlemeniz gereken dans filmlerinden biridir. 1952 yapım Singin’ in the Rain yönetmenliğini başkarakterlerden biri olarak gördüğümüz Gene Kelly’nin (Don Lockwood)  yaptığı; Betty Comden, Adolph Green’in senaryosuyla gelmiş geçmiş en iyi müzikal filmlerinden biridir. Bu keyifli filmi mutlaka izleyin.

2. Kırmızı Pabuçlar (The Red Shoes)

IMDb Puanı: 8,3 – IMDB Sayfası →

İzlemenizi önerdiğimiz dans filmleri arasında Kırmızı Pabuçlar (The Red Shoes) filmi de var. Genç yaşına rağmen başarılı bir balerin olma yolunda ilerleyen Vicky Page, asil bir kökene sahip olan tanınmış bir ailenin kızıdır. Bir gün ünlü bir balenin yöneticisi olan Boris Lermantov ile tanışır. Kırmızı Pabuçlar isimli yeni yazılan ve kısa zamanda sergilenecek olan balede başrolü ona vermeyi planlar. Ancak Vicky’nin beklenmedik birine aşık olması işleri çığırından çıkarır.

3. Siyah Kuğu (Black Swan)

IMDb Puanı: 8,0 – IMDB Sayfası →

Natalie Portman’ın muhteşem oyunculuğu ile hafızalara kazınan Siyah Kuğu, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını da almıştır. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve Nina’yı görür. Gerilim unsurlarıyla da dikkat çeken bu filmi mutlaka izleyin.

4. Konuş Onunla (Talk to Her)

IMDb Puanı: 8,0 – IMDB Sayfası →

Konuş Onunla (Talk to Her) En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı başta olmak üzere, BAFTA, Altın Küre ve Goya gibi daha birçok festivalden ödül almıştır. Bir kliniğin dört duvarı arasında ne kadar süreceği belli olmayan bu zaman dilimi; 4 insanın hayatını, geçmişini, bugününü ve geleceğini bilinmeyen bir kadere doğru taşır. Dans sahneleriyle bezenmiş bu filmi mutlaka izleyin.

5. Karanlıkta Dans (Dancer in the Dark)

IMDb Puanı: 8,0 – IMDB Sayfası →

Lars von Trier’in en başarılı filmlerinden olan Dancer in the Dark, şarkıcı Björk’ün performansıyla akıllara kazınan bir film. Bir karavanda 10 yaşındaki oğluyla beraber hayatını sürdürmeye çabalayan ve gözleri yavaş yavaş kör olan Selma’nın oğlunu ameliyat ettirmek için gösterdiği mücadeleyi mutlaka izleyin.

6. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)

IMDb Puanı: 7,8 – IMDB Sayfası →

Dans filmleri arasındaki Umut Işığım’ın konusu çok güzel. Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Oscar ve Altın Küre ödüllerini Jennifer Lawrence’a kazandıran Umut Işığım filmini de izlemeyi unutmayın.

7. Billy Elliot

IMDb Puanı: 7,7 – IMDB Sayfası →

Kuzey İngiltere’de 1984 yılında yaşanan madenci grevinin sosyal bir zemin olarak karşımıza çıktığı film, ağabeyi ve babası greve katılan 11 yaşındaki bir çocuğun tek başına ayakta durma savaşını ve içsel mücadelesini anlatıyor. İzlemeniz gereken dans filmleri arasında yer alan Billy Elliot’ta muhteşem sahneler var.

8. Swing Time

IMDb Puanı: 7,7 – IMDB Sayfası →

Kumarbaz ve dansçı olan John “Lucky” Garnett (Astaire) kendi düğününe geç kalıyor. Nişanlısının babasına kendini kanıtlamak için 25 bin dolar kazanmak istiyor. Lucky ve arkadaşı Cardetti New York’un yolunu tutuyorlar. New York’ta Lucky bir dans öğretmeni olan Penny (Rogers) ile tanışıyor ve olaylar gelişiyor. Dans filmleri arasında en çok kanınızı kaynatacak olan bu film!

9. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge)

IMDb Puanı: 7,6 – IMDB Sayfası →

Bir şair olan Christian, sık sık ziyaret ettiği bir gece kulübü olan Moulin Rouge’daki dansçılardan bir tanesine delicesine aşık olur. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Zira oldukça kıskanç bir karakter yapısına sahip olan bir Dük de, aynı kıza sırılsıklam aşıktır. Artık ortada müzikal tonlara çalan ve başlamak üzere olan bir düello vardır. Belli olan şudur ki, iyi olabilen kazanacaktır. Heyecanla izleyeceksiniz!

10. Batı Yakasının Hikayesi (West Side Story)

IMDb Puanı: 7,6 – IMDB Sayfası →

10 dalda Oscar Ödülü alan Batı Yakasının Hikayesi (West Side Story) 1957 yılında bir müzikal olarak gösterime giren ve 1961 yılında sinema filmi çekilen muhteşem bir film. Dans filmleri arasında izlemenizi özellikle önerdiğimiz filmlerden biri.

Dans etmeyi ya da keyifli filmleri seyretmeyi seven biriyseniz mutlaka listemize göz atın. Sevdiklerinizle güzel bir film gecesi yapın, eğlenceli vakitler geçirin…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardımcı olabilir miyiz?