Çocuklarınıza Dansı Sevdirmek İstiyorsanız Önce Jimnastikle Tanışın!

Çocuklarınıza Dansı Sevdirmek İstiyorsanız Önce Jimnastikle Tanışın!

Jimnastik; bedenin fiziksel yapısını hem güçlendirmek hem de düzeltmek amacıyla yapılan düzenli hareket sanatıdır. Bedenin çevikleşmesi bu dal için oldukça önemlidir, ayrıca erken yaşta bu eğitime başlayan çocuklar her açıdan başarılı bir profil çizmektedir. Peki jimnastiğin temel özellikleri, yararları ve çocuklar için avantajları neler? Gelin, yakından bakalım.

Jimnastik Çocuklar İçin Uygundur.

Çocukların esnek ve çevik bir vücut yapısına sahip olması için jimnastik en uygun spordur. Aletli ve aletsiz çalışma ortamı, kişilerin bedenlerinin ideal bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Kullanılan ekipmanlar arasında ise ip, top, labut, sıra, parmaklık, minder, kasa yer alıyor.

Jimnastiğe 3 Yaşında Başlanmalıdır.

Küçük yaşlarda vücuttaki eklem ve kas yapısının kolay şekillenebilir olması nedeniyle cimnastiğe 3 yaşında başlanması tavsiye ediliyor. Kişilerin spor eğitiminin ve ahlakının bu yaşta alması ise tüm yaşamını direk olarak etkiliyor.

Dans Hareketleriyle Birleştirilebilir.

Jimnastik hareketleri pek çok dans türüyle birleştirilebilmektedir. Bu da çocukların yaratıcılıklarını geliştirirken ayrıca başka branşlara da ilgi duymasına yardımcı olur. Örneğin bale, modern dans ve folklor en çok tercih edilen türler arasında yer alır.

Jimnastiğin Sosyal Faydaları Vardır.

Jimnastik eğitimi çocukların sosyal yaşamını küçük yaşta dengelemesine yardımcı oluyor. Katıldığı dersler sayesinde daha sosyal oluyor, hiper aktif çocuklarda sakin davranışlar gözlemleniyor, iletişim kabiliyetleri güçleniyor, yaşıtlarına göre daha aktif oldukları görülüyor ve her alanda başarılı olmalarını sağlıyor.

Beden Gelişimine Katkı Sağlar.

Çocuklarının başarılı bir yaşam sürmelerini isteyen ebeveynler tercihlerini jimnastik kurslarından yana kullanıyor. Sosyal faydalarının yanı sıra beden gelişimi konusunda da çeşitli avantajlar yer alıyor. Esneklik, kuvvet, koordinasyon, denge ve çeviklik en çok görülen faydaların arasında sayılıyor.

Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlar.

Jimnastik kursları çocukların zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Örneğin küçük yaşta yaşadığı kişisel deneyimler yaratıcılıklarının gelişmesine yardımcı olur ve sorumluluk sahibi olurlar. Yardımlaşma, iş birliği yapma ve kurallara saygı gösterme kalabalık içerisinde uygun davranışlar sergilemesine yardımcı olur.  En önemli faydası da takım ruhuna sahip olduğu içinde yalnızlık hissetmemesidir.

Duruş Bozukluklarını Düzeltir.

Eğer çocuğunuzun doğuştan ya da sonradan olan bir duruş bozukluğu varsa mutlaka cimnastiğe yönlendirmek gerekir. Zira düzenli yapılan egzersizler minik bireylerin kısa süre içerisinde ideal duruşa sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Hastalık Riskini Azaltır.

3 yaşından itibaren düzenli egzersiz yapılması ve sağlıklı beslenmesi nedeniyle yaşıtlarına göre daha az hastalanır. Jimnastik yapanların ilerleyen yaşlarda şeker, kalp ve pek çok kanser türünün oluşma riskinin az olduğu görülür.

Kendine Güvenli Bireyler Yetiştirmeyi Sağlar.

3 yaşından itibaren önemli başarılara sahip olan bireyler, yaşamı boyunca kendi gücünün farkında olur ve güven eksikliği yaşamaz. Bilhassa iş yaşamında ekip çalışmasına yatkınlık, girişken ve özgüveni yüksek olmasının avantajlarını yaşar.

Formda Kalmaya ve Kalori Yakmaya Yardımcı Olur.

Jimnastik hareketlerinin yetişkinlere de faydaları vardır. Düzenli olarak yapılan egzersizler sayesinde fiziksel olarak dinç görünebilir, form tutabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve yaşamınızı daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Jimnastik sayesinde hayata daha mutlu bakan çocuklar yetiştirebilir, beden farkındalığı sağlayabilir, daha dinç ve güçlü hissedersiniz. Haydi, Yıldız Dans Akademi’ye, jimnastik yapmaya!

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.